Výjezd na Kuňku
Jedním z vrcholů na cestě letošního maratonu je bod číslo 7 ? Kunětická hora, zvaná Kuňka. A protože jsme v týmu nejvíce seskupeni z okolí Pardubic, vedly naše první tréninkové stopy právě tam. Kapitán Radek vyrazil na trasu vyzbrojen fotoaparátem, aby Kunětickou horu a její okolí trochu představil a ukázal nám, na co se můžeme těšit ? ať už budeme šlapat do pedálů nebo přijdeme s rodinou či přáteli fandit.
Výchozím bodem, dole pod horou, je hospůdka, kde točí Staropramen a servírují tam kachničku – nebojte, mají ji po celý rok, ne jen dnes. A protože jsme u města perníku, tak nesmí chybět Perníková chaloupka a Muzeum perníku … ale bacha na divočáky v okolí! Pro děti jsou k mání zvířátka, koně a poníci s možností projížděk, taky nechybí kolotoč.
Pro ty, kteří se rozhodnou podívat až do hradu, tak máme i pár informací o jeho historii, převzali jsme je ze stránek www.hrad-kunetickahora.cz. Hrad s palácem a dvěma věžemi stál na Kunětické hoře již v druhé polovině 14. století. Od roku 1421 patřil k důležitým strategickým opěrným bodům stoupenců podobojí a získal podobu typického husitského hradu. K největší přestavbě tu došlo v letech 1491 až 1548, kdy se hrad proměnil v zámecké sídlo. V roce 1645 místo dobylo švédské vojsko a vypálený objekt podléhal rychle zkáze, kterou urychlila i těžba zdejšího kamene trvající až do počátku 20. století. Roku 1919 zakoupil Kunětickou horu pardubický Muzejní spolek. V začátku padesátých let přešel objekt do majetku státu, ale po dalších dvaceti letech byl pro špatný stav uzavřen. Po nezbytných opravách byl hrad opět zpřístupněn v roce 1993. Dnes jsou v opravených interiérech k vidění různé expozice a výstavy, konají se zde také divadelní, hudební a historické akce.
Tak a jaké jsou průjezdní body ve vašem okolí? Představíte nám je, ať se můžeme podělit o všechnu tu krásu, která nás cestou čeká, a na kterou už se teď moc těšíme?