Mezinárodní týden neslyšících a znakového jazyka
Mezinárodní týden neslyšících a znakového jazyka se slaví 3. – 4. týden v září. Cílem tohoto svátku je šířit základní informace o světě osob se sluchovým postižením mezi širokou veřejnost, upozornit na svět ticha, na problémy a komunikační bariéry osob se sluchovým postižením a na způsoby, jak je překonat.
Mezinárodní den neslyšících se poprvé uskutečnil již v roce 1958 a vznikl díky iniciativě Itala V. Leralla, tehdejšího tlumočníka a tajemníka Světové federace neslyšících. Roku 2017 vyhlásila OSN Mezinárodní den znakových jazyků, který každoročně připadne na 23. září, stejně jako Mezinárodní den neslyšících.
V rámci Mezinárodního dne neslyšících se po celé ČR konají nejrůznější přednášky s tematikou sluchového postižení, divadelní představení a koncerty tlumočené do znakového jazyka, dny otevřených dveří v organizacích pomáhajících neslyšícím.
I přes to že se postupem času zlepšují podmínky pro neslyšící, musí denně překonávat spoustu překážek. Například nemohou telefonovat, což je v případě přivolání první pomoci velmi složité apod., ale naštěstí již existují systémy, které umožňují komunikaci a snažší život lidem s tímto postižením.
Česká unie neslyšících
Českomoravská unie neslyšících jako člen Světové federace neslyšících realizuje prostřednictvím České unie neslyšících pro každý den akce, které jsou přístupné veřejnosti se zajištěnou komunikační podporou.
Každý den Mezinárodního týdne neslyšících bude mít své téma práva znakového jazyka pro určitou skupinu. V pondělí ve znamení práva na znakový jazyk pro všechny, úterý ve znamení práva na znakový jazyk pro děti, středa ve znamení práva na znakový jazyk pro seniory, čtvrtek ve znamení práva na znakový jazyk pro osoby s hluchoslepotou, pátek ve znamení práva na znakový jazyk pro ženy, sobota ve znamení práva pro LGBTIQA+neslyšící a neděle pro neslyšící uprchlíky.