Mezinárodní den bílé hole
Dnešní den si nevidomí po celém světě připomínají jako Mezinárodní den bílé hole (White Cane Day, příp. jako White Cane Safety Day), výrazný symbolický mezník.
Inspiraci poskytli Američané. Tamní National Federation of Blind (Národní federace nevidomých) naléhala na guvernéry jednotlivých států do té míry úspěšně, že americký Kongres dne 6. října 1964 pověřil prezidenta Lyndona B. Johnsona, aby vyhlásil 15. říjen Dnem bílé hole. Nešlo jen o gesto. Nevidomí v USA získali významné uznání. Vyhlášení jejího dne znamenalo pro bílou hůl triumf, neboť prokázala schopnost dát nevidomým velkou míru nezávislosti a sehrát komunikační úlohu ve vztahu ke společnosti. Den bílé hole byl výzvou pro další emancipaci zrakově postižených osob nejen v USA, nýbrž po celém světě.
Mezinárodní den bílé hole ve světě
Cílem tohoto dne je připomenout lidem, že mezi námi žijí i nevidomí či jinak zrakově postižení občané. Každý z nás již určitě někdy na ulici potkal nevidomého člověka, který si svou cestu mapoval za pomoci bílé hole. Svět zrakově postižených je přesto pro nás velkou neznámou.
Den bílé hole se váže ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo, aby se tak zviditelnil a řidiči jej na vozovce nepřehlédli.
Guilly d?Herbemontová v roce 1930 poprvé navrhla, aby byli nevidomí označování bílou holí, ta se poté stala jejich symbolem. Ve Spojených státech se nejdříve snažili o to, aby se jako symbol uchytila černá hůl. Ta se ovšem po otestování zdála nevhodná z důvodu špatné viditelnosti pro řidiče a motoristy, a tak nevidomí začali definitivně používat bílou hůl.
Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe se v roce 1944 snažili vyvinout techniku, jakou by mohli nevidomí bílou hůl používat. Jako nejefektivnější se jevila ta, při níž nevidomý pohybuje holí před sebou ve tvaru oblouku a země se dotýká na opačné straně, než kráčí jeho noha. Takto se bílá hůl používá dodnes.
Mezinárodní den bílé hole v ČR
U příležitosti Mezinárodního dne bílé hole se u nás každoročně koná sbírka Bílá pastelka, která letos připadá na 16. října. Název sbírky je symbolický, poukazuje na nutnost rozšiřovat informace o světě nevidomých mezi vidící spoluobčany. Výtěžek sbírky bude jako vždy použit na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké. Ty jim umožní např. naučit se obsluhovat počítač, učit se Braillovo písmo nebo uplatnit se v zaměstnání.
Bílou pastelku si budete moci koupit ve středu 16. října na více než 250 místech naší republiky. Do prodeje jsou každoročně zapojeni dobrovolníci či studenti humanitních oborů. Poznáte je podle jednotného oděvu ? trička s logem Bílá pastelka, zapečetěné kasičky a povolení k prodeji předmětu. Pastelku lze pořídit za minimální částku 20 Kč. Projekt můžete podpořit také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS PASTELKA na telefonní číslo 87777. Cena SMS zprávy je 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 27 Kč.
Bílá pastelka je víceznačná metafora relativizující pojem barevnosti, tím i zraku. Jejím základem je neviditelná, tedy bílá linie. Tou lze namalovat neviditelný obraz. Bílá linie je také jakýmsi výrazem ?rovnosti barev?. Zážitek z bílé může sdílet i nevidomý. Bílá pastelka se stala symbolem světa nevidomých, spojitost je také patrna s ohledem na bílou slepeckou hůl, která je pro nevidomé nepostradatelnou pomůckou.
Neviditelná výstava
Pokud bydlíte v Praze nebo budete mít cestu kolem, přijměte pozvání na Neviditelnou výstavu, která nabízí nevšední zážitek. Budete mít příležitost vyzkoušet si, jaké to je, když se zničehonic ocitnete ve tmě a budete odkázáni pouze na své zbývající smysly. Výstavu vám přiblíží nevidomý průvodce, což samo o sobě dodá výstavě na autenticitě. Dokážete se pohybovat ve tmě? Budete schopni rozeznat poslepu předměty, které denně používáte? Jaké to je, ponořit se tak najednou do tmy a nemoci vidět své blízké nebo třeba přírodu? To zjistíte, když Neviditelnou výstavu navštívíte. A možná díky tomu uvidíte i to, co jste doteď neviděli nebo vidět nechtěli.
Neviditelná večeře a ochutnávka vín a piv
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo jíst a nevidět na to? Jak se orientují nevidomí na svém talíři? Přijďte na Neviditelnou večeři a vyzkoušejte si to na vlastní kůži! Program začíná klasickou neviditelnou prohlídkou, během které máte možnost seznámit se s neviditelným světem a trochu si poznat i skupinu se kterou budete sedět u stolu. Předpokládaný začátek programu je mezi 18:30 ? 19:30. Po zkoušce rovnováhy, sluchu a hmatu vás průvodce usadí ke stolu a velká zkouška chuťových buněk může začít! Více o neviditelné večeři najdete na neviditelna.cz/neviditelna-vecere
Pokud jste spíše gurmáni, určitě Vás více zaujme Neviditelná degustace vín a piv. Degustace probíhají ve speciálně zatemněné místnosti za asistence nevidomých nebo slabozrakých průvodců a konají se pro 8-18 osob. Víno dodává firma Vinorum, která dováží výhradně prémiová vína z celého Maďarska. Pro Neviditelnou ochutnávku sestavili řadu pěti vín z oblasti Sopron, Badacsony, Etyek a Tokaj. Degustace začínají ve 20.00, data jsou zveřejněna na webu neviditelna.cz/neviditelna-ochutnavka. Protože počet osob v skupině je omezen, rezervace místa je povinná přes e-mail.