V roce 2019 jsme se opět postavili na start VII. ročníku pětidenního cyklistického non-stop maratonu smíšených týmů napříč Českou republikou s návštěvou Polska v délce 2222 km a v limitu 111 hodin. Poprvé ale jako 4-členný tým!
Metrostav Handy Cyklo Maraton (dále jen MHCM) se uskutečnil 30. července – 3. srpna 2019. Pokud jste o této akci ještě neslyšeli, jedná se o unikátní závod smíšených týmů zdravých a handicapovaných cyklistů, kde je hlavní myšlenkou spojení těchto dvou skupin cyklistických nadšenců a vytvoření spolupracujících týmů, schopných fungovat i v extrémních podmínkách.
V každém týmu musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Podmínkou je, že každý člen týmu musí během štafetového závodu ujet min. 100 km.
Trasa je dlouhá 2 222 km s časovým limitem 111 hodin a vede všemi kraji České republiky s výjezdem do Polska. Zapojeny budou i ty nejhezší cyklostezky! Projíždět se bude 30 povinnými průjezdními body, které musí být zdolány v přesně daném pořadí. Start i cíl bude opět v Praze.
V závodě nejde ani tak o vítězství jako o šíření myšlenky, že život na vozíku nekončí a lidé handicapovaní i zdraví mohou společně fungovat bez větších problémů. Chceme tímto ukázat veřejnosti, že soužití s handicapovanými není věda, ani disciplína určená lékařům a terapeutům. Tento cyklo maraton je o přátelství, o boření bariér a zaběhlých klišé, o týmové spolupráci, motivaci a pomoci těm, kteří pomoc chtějí a potřebují.
Naše patronka pro rok 2019
Každý tým je patronem jednoho člověka, který se s handicapem teprve učí žít nebo kterému pomůže společná aktivita. Svou účastí tým zajistí handicapovanému kamarádovi/handicapované kamarádce místo na zážitkovém sportovním víkendu v přírodě, který se uskuteční cca měsíc po skončení závodu. Jedná se o setkání cyklistů a účastníků závodu spolu se svými ?svěřenci.? Dohromady se pak baví sportem (kanoe, raft, plachetnice, plavání, handbike, kriket, geocasching atd.). Účelem je vytvořit nové vztahy, přátelství, získat sebevědomí a pozitivní pohled na život. Sport 4 Help jel v roce 2019 pro Katku Šůlovou.
Novinky pro rok 2019
V minulosti se závodu mohli účastnit 4- nebo 8-členné týmy. V roce 2019 je novinkou tzv. Challenge kategorie, kterou tvoří buď 2-členný tým nebo 8-členný tým složený z koloběžkářů. Svoji premiéru si také odbude Bonus kategorie, jež nabízí ZTP nebo ZTP/P možnost se závodu účastnit na elektrokolech.
Další novinkou byl koncept závodu, který se vracel ke svým počátkům do rehabilitačních ústavů, kde se lidé po úrazech či nemocech vrací zpátky do života. Čtyři velké rehabilitační ústavy nabídli své brány závodníkům pro odpočinek a relaxaci. Závodníci zde našli zázemí, možnost přespání, možnost se osprchovat, občerstvit nebo zaparkovat svá dobrovodná vozidla. Odtud závodníci vyráželi na jeden až dva okruhy v okolí.
Vrchařskou prémii letos také nově závodníci zdolali na handbiku na startu maratonu za podpory fanoušků. Tuto časovku absolvovali min. 4 členové týmu, z nichž jeden musel být handicapovaný. Jel se závod na handbike trenažérech s trasou cca 500 metrů s kopcovitým profilem. Vítězný tým této prémie získal odečet jedné hodiny z času v cíli a také trikot Top vrchař!
Náš tým
Závodníci
- Roman Šejna ? handicapovaný cyklista
- Zdeněk Suchan ? kapitán týmu
- Pavel Šťastný ? člen týmu
- David Stella ? člen týmu
Dobrovodný tým
- Irena Vanišová – fotografka
- Šárka Dušková – navigátorka a kuchařka
- Jiří Šejna – řidič transporteru
- Karolína Stellová – řidička navary
- Hanka Šťastná – řidička navary
- Vojtěch Sládeček – řidič obytného vozu