V roce 2017, přesně v úterý 1. srpna v 10:00 hodin, jsme se opět postavili na start Handy Cyklo Maratonu. Pátý ročník pětidenního štafetového cyklistického non-stop závodu smíšených týmů napříč Českou republikou v délce 2222 km a v limitu 111 hodin se nám dostal pod kůži tak, že jsme zatím nechyběli v žádném ročníku. A užili jsme si pořádně i tu letošní, jubilejní jízdu.
Jedná se o unikátní závod smíšených týmů zdravých a handicapovaných cyklistů. Hlavní myšlenkou závodu je spojit dvě často oddělované skupiny cyklistů a vytvořit z nich jeden funkční celek, který bude schopný fungovat dohromady i v extrémních podmínkách náročného závodu. Jede se nonstop, za prudkého deště, silného větru, pražícího slunce, dnem i nocí. Inspirací pro vznik tohoto náročného závodu v českých podmínkách byl americký RAAM ? Race Across America.
Přidaná hodnota závodu navíc spočívá v tom, že každý tým si najde ve svém okolí jednoho člověka, kterému do života zasáhla nečekaná zdravotní komplikace, úraz nebo vážná nemoc. Z neznámého člověka se stává kamarád a na dobu jednoho roku také chráněnec týmu. Závodníci jedou maraton pro něj, snaží se svého nového přítele vtáhnout do společných aktivit. Snaží se mu ukázat, že úrazem život nekončí, jen začíná v nových podmínkách. Ukazují mu, že i on sám se může zapojit, aktivně žít a třeba se další rok sám stát závodníkem a podat pomocnou ruku zase někomu dalšímu. A protože letos vypravíme na trasu maratonu dva týmy, i naši chráněnci budou dva!
Prvním kamarádem, který se s námi odvážně pustil do všech aktivit je 46-ti letý hasič a sportovec Libor Bohdanecký. Zkušený profesionál a člen královéhradeckého sboru se zranil na konci června 2016 v rámci svého povolání. Pomáhal lidem v okolí a nyní se sám ocitl na ?druhé? straně, kdy se musí spolehnout na podanou pomocnou ruku okolí. Úraz při výkonu služby Libora upoutal na invalidní vozík s prognózou zlepšení jeho současných poúrazových fyzických limitů. Libor se snaží vyrovnat s nenadálou životní situací po svém, velmi aktivně, a jako správný bojovník dlouho neváhal a přijal naši výzvu stát se právoplatným členem týmu. Spolu jsme již absolvovali letní ČEZ handy kvadriatlon, Libor nás chce pozdravit přímo na trase závodu a přivítat v cíli. I Liborovi se snažíme pomoci finanční sbírkou, ze které bude moci hradit další rehabilitační pobyty, které ho dokáží posunout zase a další důležitý kus vpřed. Vždyť Radek s Liborem mají cíl, vystoupat spolu na Mont Blanc! Více o Liborovi se dozvíte v ROZHOVORU s ním.
Druhým handicapovaným je třináctiletý Kubík z Holic, který se na podzim 2003 narodil jako zdravé miminko. V září 2006 měl nastoupit do školky, ale k tomu již bohužel nedošlo. Kubík prodělal herpetickou meningoencephalitidu, která má za následek diagnózu atypického autismu, sekundární epilepsii, hyperaktivitu, syndrom ADHD a vývojovou poruchu řeči. Kubík potřebuje 24 hodinovou péči, dojíždí do speciální školy, kde navštěvuje autistickou třídu. V současnosti nejvíce potřebuje rehabilitační pobyt v sanatoriu. S tím se mu budeme snažit pomoci formou sehnání financí. Kubíka s námi na žádné akci osobně neuvidíte, ve společnosti cizích lidí se necítí dobře, přesto je pro nás důležitým kolečkem v soukolí týmu.
Čtyřka
Náš čtyřčlenný tým se na start handy cyklo maratonu postavil letos již popáté. Zkušeným kapitánem byl, zatím jako pokaždé, Radek Kvaček. Tým doplnila osvědčená maratonská dvojice Anička Martínková a Petr Marel. A čtvrtým do party se letos stal Jarda Čermák, který po závodu pokukoval již v loňském roce. Letos se naše cesty setkaly na Okolo měst, slovo dalo slovo a Jarda se stal služebně nejmladším členem v závodních řadách čtyřky. Tým zvládl všechny nástrahy tratě v krásném čase 90:00 hodin a umístil se na celkovém 4. místě.
Závodníci
- Radek Kvaček (kapitán) – 5. účast
- Anička Martínková – 3. účast
- Petr Marel – 3. účast
- Jarda Čermák – nováček
Doprovod
- Lucie Vernarová – 3. účast
- Marek Vašák – nováček
- Vlaďka Šafaříková – nováček
- Ondra Votroubek – nováček
Osmička
Osmičku jsme do závodu ještě nikdy neposlali. A navíc plnou nováčků! O to větší výzva to letos byla. A moc nás těší, že úspěšná! Tým dokázal překonat všechny překážky na trati, v limitu projet všemi průjezdními body a v sobotu odpoledne v čase 16:34 protnout cílovou bránu na Kampě. A nakonec z toho bylo krásné 24. místo z 29. Osmička navíc kroužila na trati s dvěmi handicapovanými závodníky na třístopém kole ve svých řadách. Tím prvním byl loňský patron Leoš Čapek na handbike. Druhým potom zkušený Romča Šejna, mimo jiné Mistr republiky v paracyklistice v kategorii T2 na tricyklu.
Závodníci
- Zdeněk Suchan (kapitán) – nováček
- Helča Flieglová – nováček
- Michal Mikulec – nováček
- Olí Martínková – nováček
- Dáša Grundová – nováček
- Jarda Hromádka – nováček
- Roman Šejna – handy cyklista – 2. účast
- Leoš Čapek – handy cyklista – nováček
Doprovod
- Pepík Šimurda – 2. účast
- Jirka Šejna – 2. účast
- Olí Martínková – nováček
- Jiřík Martínek – nováček
- Saša Svobodová – nováček
- Michal Raim – nováček
- Irena Vanišová – 3. účast
- Zuzka Dvořáková – nováček
- Míra Šturma – nováček
- Ivana Šimurdová – nováček
A jak vlastně celý závod probíhá? Osmi nebo čtyř členné týmy šlapou do pedálů pět dnů a čtyři noci non-stop. Součástí každého týmu musí být minimálně jeden člověk se zdravotním postižením. Cílem každého týmu je podle GPS souřadnic projet předem definovanou trasu protkanou kontrolními body a dorazit do cíle co nejrychleji, nejdéle však v limitu 111 hodin. Každý tým jede závod po vlastní naplánované trase, na kontrolních bodech sbírá razítka do závodního pasu. Trasy týmů jsou zaznamenávané pomocí GPS trackeru, který slouží závodníkům jako ?štafetový kolík? a neustále zobrazuje polohu cyklisty na mapě na webu organizátora akce Cesty za snem. Fanoušci a podporovatelé tak mohou nepřetržitě sledovat své oblíbence, jak se jim vede na trati v reálném čase. Stránka je přizpůsobena i pro sledování na mobilním telefonu a tabletu.