Na charitativním pochodu se vychodilo více než 50.000 Kč
Českomoravská federace Nordic Walking ve spolupráci se Spolkem Martina Zacha uspořádala v sobotu již třetí ročník charitativního pochodu na Konopišti.
Martin Zach v roce 2009 získal titul Muže roku. Jeho radost z vítězství však netrvala moc dlouho, jen pár dní po získání titulu se totiž při nešťastném skoku do vody poranil a skončil na invalidním vozíku. Nyní se Martin snaží pomoci ostatním handicapovaným prostřednictvím svého spolku.
Spolek Martina Zacha poskytuje pomoc při začleňování lidí s handicapem, jejich rodin a příznivců do běžné společnosti pomocí aktivního způsobu života, sportovních aktivit, rehabilitační péče, vytváření podmínek pro rehabilitaci a sportovní činnost handicapovaných na území České Republiky i v zahraničí.
Martin také založil značku FZ WEAR, která vyrábí speciální oblečení pro vozíčkáře. Toto oblečení vyznačuje nejen speciálně navrženými střihy, ale také tím, že je dotované, aby bylo co nejdostupnější pro co nejširší skupinu vozíčkářů. Spolku Martina Zacha se daří získávat finanční prostředky na nákup látek a veškerého materiálu.
Chůzí na podporu těch, kteří sami chodit nemohou
Již od roku 2016 pořádá Českomoravská federace Nordic Walking charitativní pochod na Konopišti na pomoc těm, kteří chodit nemohou. Délka pochodu je 2 kilometry pro rodiče s dětmi, seniory, jedince se zdravotním omezením a jinak handicapované jedince. Pro ostatní je k dispozici trasa dlouhá 7 kilometrů. V cíli čeká na děti doprovodný program a hodnotná tombola.
Letošní výtěžek charitativního pochodu na Konopišti byl věnován Petře Vopálkové, která je po tragické autonehodě odkázána na invalidní vozík.
Byla středa 14. 4. 2010. Petra, která byla zaměstnaná jako překladatelka u firmy Biodroga, po práci doučovala němčinu. Ten den jí klient schůzku zrušil a ona přijala pozvání kamarádky jet do Prahy. Jejich cesta ale skončila 2 km za městem, díky dopravní nehodě, kterou zavinila řidička, jež z neznámých důvodů přejala dvě plné čáry a čelně se střetla s autem, kde seděla jako spolujezdkyně Petra. Následky střetu těchto dvou aut byly fatální. Viník nehody zemřel na místě, desetiletý syn v nemocnici a Petra byla letecky v bezvědomí přepravena do UVN de facto jako „dárce orgánů“, neboť šlo o stav po polytraumatu s dominujícím poraněním hlavy a břicha a následným rozvojem vegetativního stavu ve vývoji. Petra se po třech týdnech, po řadě operací, probudila z umělého spánku jako mimino, které se bude muset všemu učit znovu.
Petra absolvovala šest operací břicha, nárazem také vznikl velký edém mozku, a proto jí musela být odstraněna část lebky vlevo, došlo i ke kontuzi levé plíce, mnohačetným zlomeninám, pohmožděninám, končetiny zůstaly spastické. Zdevastovanou kůži na břiše bylo nutné rekonstruovat štěpem ze stehna, který se ještě úplně nezahojil. Po dvou letech se lékaři rozhodli hlavu uzavřít plastem, který ale tělo nepřijalo a následovala reoperace s odstraněním plastové náhrady části lebky. Další operace byla levé ruky, která ale ani po rekonstrukci úchopové polohy není plně funkční.
Po devíti letech je Petra odkázána na invalidní vozík, plně závislá na pomoci druhé osoby. Tuto pomoc zastává její matka. Petra se však nevzdává a stále na sobě pracuje a bojuje s osudem. I přesto, že je inkontinentní, zvládá s dopomocí i hygienu, pokud má nakrájenou stravu, dokáže se sama najíst jednou rukou, každodenním cvičením se snaží zlepšit svoji pohyblivost. Potřebovala by ale mít individuální rehabilitační plán zaměřený na zlepšení sebeobsluhy, aby se mohla znovu naučit chodit.
Během sobotního dopoledne se na charitativním pochodu podařilo vybrat úžasných 50.640 Kč, jež byly rozděleny pro Spolek Martina Zacha a pro Petru Vopálkovou. Petra také dostala speciální mikinu pro vozíčkáře od Martina Zacha, přírodní doplňky stravy od firmy Queen Euniké a přijela jí zazpívat i operní pěvkyně s jižanskými kořeny, Pavlína Senić.